Jakie ogrodzenia zewnętrzne są odporne na korozję?
Budowa domu oraz aranżacja przestrzeni wokół niego, wiążą się z podjęciem wielu istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór bramy oraz ogrodzenia, które będą nie tylko wizytówką posesji, ale też skutecznie ochronią ją przed dostępem niepowołanych osób. Narażone na działanie czynników atmosferycznych ogrodzenie, z czasem może ulec korozji. Jak temu zapobiec?
Jakie rodzaje ogrodzeń wyróżniamy?
Solidne i trwałe ogrodzenie to nieodłączny element każdej posesji, zapewniający domownikom lub pracownikom, bezpieczeństwo i prywatność. W ofercie producentów ogrodzeń, takich jak np. firma BOJAN z Wieliczki, znajdziemy m. in.:
Przeczytaj również: Gdzie sprawdzą się ogrodzenia z siatki?
ogrodzenia gabionowe – w postaci stalowych koszy wypełnionych np. cegłą, żwirem, granitem, grysem, drewnem lub tzw. szklanymi kamieniami;
ogrodzenia panelowe – stanowiące estetyczne, funkcjonalne i wyjątkowo trwałe rozwiązanie, zarówno w przypadku posesji prywatnych, jak i obiektów publicznych czy przemysłowych;
ogrodzenia z siatki – które sprawdzi się zarówno w przypadku domu jednorodzinnego, jak i obiektów sportowych, działek, czy wybiegów dla zwierząt.
Głównym materiałem wykorzystywanym do produkcji ogrodzeń jest stal, która – pomimo, że jest trwała i estetyczna, z czasem, pod wpływem działania szkodliwych czynników atmosferycznych, jak choćby wilgoć, może ulec korozji. Jak temu zapobiec?
Przeczytaj również: Ogrodzenie jako wizytówka posesji
Jak chronić ogrodzenie i bramę przed korozją?
Skutecznym sposobem na zabezpieczenie ogrodzenia przed korozją, jest jego malowanie. Pokrycie stalowych przęseł specjalną farbą wpłynie nie tylko na wytrzymałość konstrukcji, ale też na jej estetykę. Dzięki nałożeniu farby o odpowiednich właściwościach (i w wybranym kolorze), ogrodzenie staje się odporne na działanie czynników zewnętrznych – w tym promieniowania słonecznego i wilgoci.
Jak odnowić metalowe ogrodzenie?
Każdy materiał wystawiony na działanie czynników zewnętrznych po pewnym czasie ulega zniszczeniu. Farby, którymi podczas produkcji pokrywane są bramy i ogrodzenia, mają określoną wytrzymałość. Z tego względu ogrodzenie co kilka lat warto odmalować, pokrywając świeżą warstwą lakieru. Wcześniej jednak należy pozbyć się warstwy starej farby i ewentualnej rdzy. Istotnym etapem prac jest również odpowiednie odtłuszczenie ogrodzenia, które pozwoli usunąć wszelkie zabrudzenia, a także zwiększy przyczepność farby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana