Jak wykonać izolację pionową fundamentów?
Prawidłowo wykonana izolacja pionowa fundamentów jest niezbędna, aby zapewnić obiektowi trwałość, a jego użytkownikom bezpieczeństwo. Fundamenty są szczególnie narażone na działanie szkodliwych wód gruntowych, a brak warstwy przeciwwodnej na ich ścianach grozi osłabieniem konstrukcji i osiadaniem budynku. Jak należy wykonać izolację pionową fundamentów?
Kiedy wykonać izolację pionową fundamentów?
W odróżnieniu od izolacji poziomej, z zabezpieczeń pionowych czasami można zrezygnować. Są jednak sytuacje, gdy są niezbędne. Celem izolacji pionowej fundamentów jest zapewnienie ścianom ochrony przed działaniem wody od strony gruntu. Zwykle wykonywana jest w przypadku ścian fundamentowych stworzonych z porowatych, nasiąkliwych materiałów, np. cegły ceramicznej. Znacznie rzadziej przeprowadza się ją, jeśli jako budulec zastosowano beton uszczelniający. Czasami izolacja pionowa fundamentu jest niezbędna z uwagi na warunki panujące w danej lokalizacji – np. w wodach gruntowych mogą znajdować się substancje w formie kwasów humusowych powodujących korozję betonu.
Przeczytaj również: Jak wykonuje się izolacje fundamentów?
Na czym polega wykonanie izolacji pionowej fundamentów?
Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe zaizolowanie fundamentów przed zimnem i dokonać oceny rodzaju gruntu w miejscu budowy czy wybrać odpowiednie materiały izolacyjne. Od rodzaju podłoża zależy także typ hydroizolacji pionowej – a więc to, czy wybierze się izolację lekką, średnią czy ciężką. Układana jest zwykle bezpośrednio na ścianie fundamentowej i osłaniana materiałem termoizolacyjnym. Specjaliści, jakimi są hydroizolacje budowlane MAK-INIEKT wiedzą, że wymagane jest również zastosowanie materiału o małej nasiąkliwości – np. pianka poliuretanowa. Izolacje mogą być wykonywane w odwrotnej kolejności – najpierw ocieplenie ścian, a później zabezpieczenie przed wilgocią. Wtedy trzeba jednak pamiętać, żeby warstwy hydroizolacyjne były osłonięte np. folią kubełkową, która ochroni przed zniszczeniem izolacji.
Z jakich materiałów powstaje izolacja pionowa fundamentów?
W tym celu wykorzystuje się różne materiały, takie jak folia poliuretanowa lub z PCV, kauczuk, papa asfaltowa, masa polimerowa i bitumiczna. Ważna jest jednak wysoka jakość materiałów hydroizolacyjnych, które zapewnią trwałość i skuteczność warstwy wodoodpornej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana