Jak prawidłowo układać dachówki?
Od poprawnej budowy oraz prawidłowego pokrycia dachu zależy bezpieczeństwo i komfort wszystkich domowników. W związku z tym wszelkimi pracami dekarskimi powinni zajmować się wyłącznie doświadczeni fachowcy, którzy sprawią, że Twój dach będzie nie tylko estetyczny i dostosowany do indywidualnych preferencji, ale też bardzo solidny. Jak więc prawidłowo układać dachówki? Odpowiadamy na to pytanie w artykule!
Przygotowanie dachu do układania pokrycia
Aby krycie dachu dachówką zostało przeprowadzone w poprawny sposób, jego powierzchnia powinna zostać najpierw odpowiednio przygotowana. Na drewnianej konstrukcji musi znajdować się specjalna foliowa membrana, która stanowi jej izolację, a więc ochroni ją przed wilgocią oraz nadmiernym kumulowaniem się pary wodnej. Następnie należy przybić łaty.
Przeczytaj również: Termomodernizacja dachu - ile kosztuje?
Dopiero przy tak stworzonej podstawie można rozpocząć układanie pokrycia. Co istotne, nośność i wytrzymałość dachu powinny być dobrze dostosowane do wybranego rodzaju dachówki. Modele ceramiczne i betonowe są bowiem znacznie cięższe, a więc wymagają stworzenia mocniejszej konstrukcji niż blachodachówka, która nie stanowi tak dużego obciążenia.
Przeczytaj również: Popularne usługi dekarskie
Rozmieszczenie i rozmiar dachówek
Rozmieszczenie i ułożenie dachówek również powinno być właściwie zaplanowane. Dzięki temu będziesz wiedział, ile ich potrzebujesz do pokrycia całego dachu. Od wymiaru wybranych dachówek zależy również precyzyjne określenie rozstawu łat, by nie trzeba było zwężać lub skracać elementów pokrycia podczas ich układania. Ponadto przed montażem dachówki należy odpowiednio przymocować pozostałe elementy dachu, takie jak rynny, kominy czy grzebienie okapu. Powinieneś też dokładnie zaznaczyć miejsce na okna dachowe.
Przeczytaj również: Krycie dachów - kluczowe etapy i techniki stosowane przez profesjonalistów
Montaż dachówki
Gdy konstrukcja dachu jest gotowa, a jego powierzchnia odpowiednio przygotowana, możesz przystąpić do montażu dachówki. Na tym etapie niezwykle ważne jest zachowanie dużej precyzji, choć samo łączenie ze sobą elementów nie jest skomplikowane. Podczas tego procesu nie możesz zapomnieć m.in. o klamrowaniu, czyli przypinaniu części dachówek, co uchroni pokrycie przed podnoszeniem się podczas mocnego wiatru.
Profesjonalne firmy dekarskie, takie jak Solidny Dekarz, doskonale wiedzą również, że w niektórych miejscach na dachu, takich jak okolica komina czy okien, potrzebne są odpowiednio przycięte dachówki. Dzięki temu ich kształt będzie odpowiednio dostosowanych do tych newralgicznych punktów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana